Zmniejszenie obciążenia obowiązkami domowymi

Jeśli jesteś jak większość ludzi, zadanie zarządzania domem może być ogromnym obciążeniem. Dlatego chcesz znaleźć sposób na zmniejszenie ilości obowiązków domowych, które musisz wykonać. Istnieje kilka różnych strategii, które możesz spróbować, aby zacząć. Możesz również spróbować, aby twój małżonek pomógł.

Namów współmałżonka do pomocy

Poważnym problemem dla wielu par jest nierówny podział obowiązków domowych. To poważny stresor dla związków, który może powodować pretensje i bronić niekompetencji. Aby temu zapobiec, podejmij kroki, aby zapewnić, że każde z was ma sprawiedliwy udział w zadaniach domowych.

Pierwszym krokiem do sprawiedliwego podziału zadań domowych jest omówienie zadań do wykonania. Należy również uwzględnić ilość czasu, jaką każde z Was będzie potrzebowało na wykonanie każdego zadania. Obejmuje to czas, który zajmie przygotowanie, zakup składników lub gotowanie. Weź również pod uwagę sezonowy charakter projektów zewnętrznych oraz czyszczenie okien i rynien.

Następnym krokiem jest ustalenie priorytetów. Jeśli priorytety jednej osoby są ważniejsze niż drugiej, być może trzeba będzie pójść na kompromis. Na przykład, może trzeba będzie wyciąć kilka niepotrzebnych pozycji na liście obowiązków lub zatrudnić sprzątacza co kilka miesięcy.

Innym podejściem jest podzielenie obowiązków domowych na zmianę. Niektóre zadania, takie jak pranie, są trudniejsze niż inne. Dlatego możesz chcieć rozdzielić pranie na mniejsze partie. Nie należy jednak narzucać sztywnego harmonogramu. Każda osoba powinna mieć możliwość wyboru zadań, nad którymi chciałaby pracować.

Innym sposobem na podział obowiązków domowych jest poproszenie o pomoc. Nakłonienie partnera do wykonania odrobiny obowiązków jest świetnym sposobem na pokazanie, że doceniasz go lub ją. Jednak jeśli czujesz, że on lub ona wykorzystuje cię, być może będziesz musiał być bardziej stanowczy.

Podczas gdy pracujesz nad zrównoważeniem swoich obowiązków domowych, pamiętaj, że możesz również pracować nad poprawą swojego związku. Wycofaj się z niektórych bardziej powtarzalnych zadań, takich jak ścielenie łóżka każdego dnia czy przemeblowanie domu. Dzięki temu przekonasz się, że możesz podejmować lepsze decyzje, a Twój związek będzie dzięki temu silniejszy. Ostatecznie, jeśli nie jesteś szczęśliwy ze swoim partnerem, nie możesz oczekiwać, że on lub ona będzie szczęśliwa z tobą. Zamiast tego musisz podjąć kroki, aby poprawić swoją sytuację.

Stwórz bardziej sprawiedliwe gospodarstwo domowe

Jeśli chodzi o zmniejszenie obciążenia obowiązkami domowymi, zarówno kobiety, jak i mężczyźni preferują sprawiedliwy podział pracy. Innymi słowy, lubią, gdy obaj członkowie pary w równym stopniu przyczyniają się do wykonywania zadań domowych. Jednak podział obowiązków między członków pary nie zawsze jest łatwy. Czasami każdy z członków może zajmować się bardziej wymagającym lub czasochłonnym zadaniem. Dlatego ważne jest, aby okresowo oceniać swój podział obowiązków.

Eksperyment typu conjoint survey został przeprowadzony online na prawie 2000 rodziców w Stanach Zjednoczonych w sierpniu 2020 roku. W badaniu wykorzystano winiety, z których każda przedstawiała inny typ układu gospodarstwa domowego. Respondenci zostali następnie poproszeni o ocenę różnych atrybutów każdej winiety.

Jednym z najistotniejszych atrybutów winiety była dostępność opieki nad dziećmi. Biorąc pod uwagę fakt, że kobiety są nieproporcjonalnie odpowiedzialne za wychowywanie dzieci, nie jest zaskakujące, że wolałyby mieć większy dostęp do opieki nad dziećmi. Choć był to atrybut istotny statystycznie, jego efekty są niewielkie.

Innym godnym uwagi atrybutem jest ilość czasu poświęcanego na obowiązki domowe. Podczas gdy całkowita ilość czasu poświęcanego na obowiązki domowe nie różni się znacznie między mężczyznami i kobietami, kobiety mają tendencję do oceniania go jako bardziej godnego pochwały. Konkretnie, bardziej cenią sobie równy udział w obowiązkach domowych niż ich męscy koledzy. Chociaż te wyniki nie są zbyt zaskakujące, nie muszą wskazywać, że obowiązki domowe powinny zostać wyrzucone.

Nierówność płci w domu może być mniej widoczna niż kiedyś, ale nadal istnieje. Co więcej, wykazano, że asymetria ta ma negatywne konsekwencje. Wśród nich jest wpływ na różne wyniki zdrowotne, w tym śmiertelność, planowanie rodziny, PTSD i inne. Kobiety mają również więcej możliwości ekonomicznych poza małżeństwem. Dlatego zwalczanie stereotypów dotyczących płci może pomóc w stworzeniu bardziej sprawiedliwego gospodarstwa domowego.

Jak w przypadku każdej decyzji, zawsze najlepiej jest rozważyć korzyści i wady przed podjęciem ostatecznej decyzji. Szczególnie, gdy chodzi o podział obowiązków domowych, najlepiej jest rozważyć zarówno swoje osobiste preferencje, jak i czynniki, które mogą kształtować Twoją decyzję.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *